Pulsar BHP

nym z takich szkoleń BHP są szkolenia wstępne dla wszystkich osób, które rozpoczynają pracę w danym miejscu. Taki rodzaj szkolenia jest skierowany także do praktykantów lub do osób prowadzących działalność gospodarczą na własny ra

Pulsar BHP Pulsar BHP

Zapewnienie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Istnieją różne rodzaje szkoleń BHP, które są przeznaczone do konkretnej grupy odbiorców. Jednym z takich szkoleń BHP są szkolenia wstępne dla wszystkich osób, które rozpoczynają pracę w danym miejscu. Taki rodzaj szkolenia jest skierowany także do praktykantów lub do osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy przeprowadzają firmy zajmujące się ogółem spraw związanych z BHP. Szkolenia wstępne BHP składają się z instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego. Czas trwania takiego kursu wynosi co najmniej trzy godziny, a samo szkolenie jest prowadzone w formie spotkania seminaryjnego. Pracodawca, zatrudniając nowego pracownika, ma obowiązek zapewnić mu odpowiednie szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wstępne szkolenia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, oferowane przez firmy działające w branży BHP, są prowadzone przez specjalistów.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkowe, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, danych zakładów pracy i przedsiębiorstw. Trzymanie się przepisów BHP jest o tyle ważne, że na ich straży stoi specjalny organ nadzoru zwany Państwową Inspekcją Pracy. Państwowa Inspekcja Pracy, w skrócie PIP, jest polskim organem nadzoru i kontroli, którego głównym zadaniem jest sprawdzanie, czy jest przestrzegane prawo pracy, a w szczególności przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. PIP kontroluje także przepisy dotyczące zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej. W przypadku kiedy pracodawca nie jest pewien, czy jego działalność spełnia odpowiednie przepisy BHP, dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania audytu BHP. Firmy zajmujące się sprawami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy posiadają w swojej ofercie usługę audytu BHP, który polega na sprawdzeniu czy w danym miejscu pracy spełnione są wymagania pod względem przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pojęcie audytu oznacza niezależną ocenę danej organizacji, systemu, procesu lub projektu przez zewnętrzną firmę. Badanie przedmiotu audytu polega na sprawdzeniu, czy dany system działa poprawnie pod względem obowiązujących przepisów oraz norm. Audyt może być więc przeprowadzany w wielu sytuacjach przez osoby odpowiednio do tego wykwalifikowane. Jednym z dobrych przykładów działania audytu jest zlecenie wykonania takiej operacji firmie zajmującej się bezpieczeństwem i higieną pracy. Pracodawca, który zleca przeprowadzenie audytu BHP, upewnia się czy jego działalność spełnia wszystkie wymagane kryteria z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to nic innego, jak sprawdzenie czy miejsce pracy spełnia przepisy BHP. Innym przykładem może być zlecenie audytu ochrony przeciwpożarowej, gdzie także odpowiednia firma zajmuje się sprawdzeniem czy miejsce pracy spełnia odpowiednie wymagania pod tym względem. Można więc podsumować, że audyt jest to zlecenie odpowiedniej firmie zadania, które polega na sprawdzeniu czy są spełnione dane kryteria.

Outsourcing z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest często oferowany przez firmy działające w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy. Co jednak należy rozumieć przez samo pojęcie outsourcingu? Usługa outsourcingu polega na niczym innym, jak na przekazaniu pewnych funkcji firmie z zewnątrz. W przypadku ochrony przeciwpożarowej chodzi o przekazanie spraw z tym związanych do realizacji firmie BHP. Dzięki korzystaniu z usługi outsourcingu pracodawca nie musi się martwić o kwestie związane z PPOŻ, ponieważ wszystkim tym zajmie się odpowiednia firma. Największą zaletą outsourcingu jest to, że sprawy związane z ochroną przeciwpożarową są powierzone w ręce wykwalifikowanych specjalistów. Specjaliści do spraw PPOŻ oraz strażacy pomogą spełnić danej firmie wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej, zawarte w przepisach prawnych. W ramach outsourcingu ochrony przeciwpożarowej są także przeprowadzane audyty, aktualność przeglądów i legalizacji sprzętów gaśniczych oraz ogólne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.

Można wyróżnić kilka rodzajów szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Podział szkoleń BHP bierze pod uwagę konkretnych odbiorców takiego kursu, ponieważ w zależności od wykonywanej pracy występujące w niej niebezpieczeństwa i zagrożenia będą się różnić. Firmy działające w branży BHP w swojej ofercie posiadają szkolenia skierowane do osób pracujących na stanowiskach robotniczych. Szkolenie jest zorganizowanie w formie specjalnego instruktażu, który jest opracowany na podstawie programu szkolenia. Jak każde inne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, tak samo to skierowane do robotników, kończy się egzaminem sprawdzającym wiedzę uczestników. Po ukończeniu szkolenia pracownicy biorący w nim udział uzyskują specjalne zaświadczenie. Szkolenie trwa minimum osiem godzin i jest prowadzone przez wyszkolonych profesjonalistów z branży BHP. Należy pamiętać o tym, że szkolenia BHP są okresowe, więc po pewnym czasie trzeba je powtórzyć. Ponadto zapewnienie pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP jest obowiązkiem pracodawcy.


© 2019 http://refluks.net.pl/